Subscribe

High school sports results for Saturday, Feb. 23

By Updated: February 24, 2019 9:50 PM CT | Published: February 23, 2019 11:03 PM CT

Here are Saturday's reported high school basketball results, along with late scores from Friday and next week's region tournament schedules. For corrections, clarifications or to report your team's games, please e-mail jvarlas@dailymemphian.com.

Saturday

Boys 

Region 8-AAA quarterfinals

Houston 78, Central 56

Central       5 7 26 18-56

Houston   13 23 19 23-78

Central (56)-Xavier Joubert 14, Amarr Knox 2, Andrew Knox 2, Jhalen Hayes 12, Cartier Beverly 18, Tyler Byrd 6, Jason Coleman 2

Houston (78)-Christian Clark 2, Alex Marsh 8, Ethan Roberts 3, Mason Miller 15, Carson Lubin 2, Nick Tarrance 15, T.J. Madlock 10, Zander Yates 7, Max McClintock 2, Hank Pearson 4, Faizon Fields 10

Southwind 56, White Station 54

White Station   13 20 12 9-54

Southwind         17 11 11 17-56

White Station (54)-Tyric Arnett-Allen 5, Willie Foreman 2, Brandon Brown 28, Davon Barnes 8, Kolby Hilson 2, Amauri Abner 8

Southwind (56)-Jeremiah Miller 2, Ashton Taylor 11, Diont'e Anding 7, Lavoris Jones 4, Ashton Smith 17, Caleb Spann 6, Kameron Jones 9

Record: Southwind 24-8

Division 2-AA quarterfinals

Briarcrest 70, Montgomery Bell Academy 36

MBA            10 5 10 11-36

Briarcrest  15 18 21 16-70

Montgomery Bell Academy (36)-Will Montana 15, Zachary Jackson 4, Miles Versa 5, Jackson Francis 4, Hunter Burch 4, Grayson Morgan 4

Briarcrest (70)-Omari Thomas 5, Kennedy Chandler 20, Michael Malone 14, Tyler Harrington 2, Marcellus Brigham 24, Braylon Ragland 3, Rodney Newsome 2

Records: Montgomery Bell Academy 8-17; Briarcrest 26-2

Brentwood Academy 42, MUS 36

MUS                                   8 8 11 9-36

Brentwood Academy  9 9 15 9-42

MUS (36)-Henry Wells 13, Dekari Scott 11, Sellers Shy 5, Roderic Lewis 5, Jalen Hollimon 2

Brentwood Academy (42)-Cory Reynolds 16, B.J. Davis 9, Marcus Fitzgerald 7, Adam Wass 4, Trent McNair 2, Devyn Curtis 2, Eli Sutton 2

Records: MUS 8-19; Brentwood Academy 24-6

Region 8-A quarterfinals

Manassas 114, Oakhaven 79

Oakhaven   20 15 26 18-79

Manassas   36 22 31 25-114

Oakhaven (79)-Watavious Banks 10, Quintell Blackmon 22, Cameron Howard 14, Terrance Jackson 22, Marcus Haynes 7, Tedarrius Howard 4

Manassas (114)-Catthadious Moore 18, Wendell Rogers 22, Jalen Robinson 17, Catterious Moore 17, Myron White 7, Derek Tucker 11, Kobe White 6, Monterrio Dixon 3, Devin Washington 2, Corry Johnson 2, Rodderick Jackson 6, Brian Walker 1, Malik McGowan 2

Middle College 56, City University 47

Middle College    13 12 7 24-56

City University   12 8 13 14-47

Middle College (56)-Christian Seymore 2, Kevon Ferguson 25, Keshaun Lewis 2, Kendall Richmond 12, Xavier Fuller 4, Christian Brown 2, Tyrone Hawkins 2, Adrian Grant 7

City University (47)-Keland Bell 1, Antorreia Dillard 14, Jeremiah Bell 1, Damarrion Vinson 7, Marquan Dean 9, Anthony Hoof 2, Joshua Bell 6, Nylan Dickerson 2

MHSAA 5A second round

Center Hill 87, Neshoba Central 63

Neshoba Central  10 18 21 14-63

Center Hill            24 20 25 18-87

Neshoba Central (63)-Jacob McMillan 23, Coby McMillan 14, Josh Isaac 14, Zane Lilly 5, Bryceton Spencer 3, N'Kosi Gipson 2, Ty Matthews 2

Center Hill (87)-Calvin Temple 11, Kevin Henry 16, Decorian Payton 21, Kenneth Lewis 13, Jacquez Hardin 2, Braxton Morris 10

Record: Center Hill 26-3

Friday

Girls

Region 8-AAA quarterfinals

Houston 78, East 44

East           9 14 7 14 44

Houston 31 28 16 2-78

East (44)-Condeleeza Black 12, Maliyah McDonald 3, Kaya Jones 2, Jamaya Bell 6, Aaliyah Mitchell 8, Briana Hampton 7, Jasmine Brandon 6

Houston (78)-Jayla Hemingway 28, Aliyah Wilson 4, Tatiana Gary 6, Zipporah Davis 3, Nakiyah Westbrook 5, Madison Griggs 2, Destinee Wells 6, India Wilson 6, Melisa Carter 17

Division 2-A quarterfinals

Harding 53, Clarksville Academy 49

Clarksville   11 14 12 12-49

Harding      15 16 12 10-53

Clarksville Academy (49)-Sydneey Boykin 18, Diamond Bryant 5, Jayden Adolphin 6, Vana Pridgen 4, Ashley Roberts 8, Makayla Artis 2, YaYa Pace 6

Harding (53)-Jacaila Davis 3, Hadley Horner 15, Makayla Summerall 2, Hailey Smith 3, Nicole Savage 2, Sage Hawley 25, Alexandria Ellis 3

Schedules

Region 8-AAA at Collierville

Monday

Southwind girls vs. Whitehaven, 6 p.m.

Central girls vs. Houston, 7:30 p.m.

Tuesday

Whitehaven boys vs. Southwind, 6 p.m.

Houston boys vs. East, 7:30 p.m.

Wednesday

Girls championship, 7 p.m.

Thursday

Boys championship, 7 p.m.

Region 7-AAA at Munford

Monday

Dyer County girls vs. Hardin County, 6 p.m.

Brighton girls vs. Arlington, 7:30 p.m.

Tuesday

Bolton boys vs. Munford, 6 p.m.

Dyer County boys vs. Bartlett, 7:30 p.m.

Wednesday

Girls championship, 7 p.m.

Thursday

Boys championship, 7 p.m.

Region 8-AA at Ripley

Monday

Melrose girls vs. Covington, 6 p.m.

Bolivar Central girls vs. Mitchell, 7:45 p.m.

Tuesday

Wooddale boys vs. Covington, 6 p.m.

Mitchell boys vs. Raleigh-Egypt/Fayette-Ware, 7:45 p.m.*

*--Saturday's game between Raleigh-Egypt and Fayette-Ware was stopped early in the second quarter due to poor floor conditions. The game will resume Monday at Raleigh-Egypt.

Wednesday

Girls championship, 7 p.m.

Thursday

Boys championship, 7 p.m.

Region 8-A at Manassas

Monday

BTW girls vs. Memphis Business Academy, 6 p.m.

MAHS girls vs. Hillcrest, 7:30 p.m.

Tuesday

BTW boys  vs. Manassas, 6 p.m.

MAHS boys vs. Middle College, 7:45 p.m.

Wednesday

Girls championship, 7 p.m.

Thursday

Boys championship, 7 p.m.

 

 

Topics

High School Boys Basketball High School Girls Basketball TSSAA
John Varlas

John Varlas

John Varlas is a lifelong Memphian who has covered high school sports in various capacities for over 20 years.


Comment On This Story

Section Emails

Sign up to get the latest articles from the Sports;High School Sports section.