Subscribe

High school sports results for Monday, May 13: DeSoto Central baseball advances to state championship series

By Updated: May 13, 2019 10:23 PM CT | Published: May 13, 2019 10:15 PM CT

 

Baseball

Bartlett 5, Hardin County 0

Hardin County  000 000 0-0 3 0

Bartlett                  020 003 x-5 5 0

WP-Colton Brumley (9-1); LP-Nick McFall. Home run-Bartlett, Cole Smith.

Record: Bartlett 29-12

Notable: Colton Brumley pitched a complete-game three-hitter for the Panthers, walking none and striking out five. … Bartlett will host Arlington for the Region 7-AAA championship Wednesday at 7 p.m.

Collierville 13, Whitehaven 0

Whitehaven   000 00-0 3 1

Collierville      2(11)0 0x-13 8 0

WP-Jack Dougherty; LP-Andrew Smith.

Record: Collierville 34-3-1

Notable: Ty Leatherwood doubled, tripled and had three RBI as Collierville eliminated the Tigers in the Region 8-AAA semifinals. … Francisco Cartaya also drove in three for the Dragons while leadoff hitter Gabe Nicholson scored three runs.

DeSoto Central 2, Northwest Rankin 1

Northwest Rankin  000 100 0-1 3 2

DeSoto Central        000 100 1-2 6 1

WP-Kamren James; LP-Carson Chapman. Home run-Northwest Rankin, Reid Trimble.

Record: DeSoto Central 32-3

Record: Dylan Hale drove in the winning run in the bottom of the seventh to send DeSoto Central into the MHSAA 6A state championship series. … Kamren James went the distance, allowing just three hits while striking out 10.

Houston 11, White Station 1

Houston             320 402-11 11 0

White Station   100 000-1 1 7

WP-R.H. Frankland; LP-Josh Thorpe.

Record: Houston 31-8

Notable: Ethan Burns went 3 for 4, including a pair of doubles, and drove in four runs to lead Houston in the semifinals of the Region 8-AAA tournament. … Caleb Barger also had two doubles while driving in two for Houston and Eliezer Bueno had two RBI as well.

Saturday

Tipton-Rosemark 4, Grace Christian 3

GCA  012 000 00-3 6 1

TRA  300 000 01-4 9 1

WP-Zach Seward (8-1); LP-Sykes. 

Records: Grace Christian 21-15; Tipton-Rosemark 33-8

Notable: Tipton-Rosemark advances to play Goodpasture in the Division 2-AA sub-state series, which begins Thursday.

Friday

MUS 7-9, Briarcrest 4-8

Briarcrest   000 001 3-4 10 1

MUS               002 302 x-7 8 1

WP-Caleb Littlejohn; LP-Cooper Newman.

MUS                 040 320 0-9 7 2

Briarcrest      501 001 0-8 8 3

WP-Matt Camp; LP-Mick Arney. Home runs-MUS, Will Portera; Briarcrest, Jeffrey Hamlsey.

Records: Briarcrest 17-15; MUS 24-12

Notable: MUS eliminates Briarcrest from the Division 2-AA postseason and advances to play Chattanooga Baylor in the state quarterfinals Wednesday at 3:30 p.m. CDT. … Will Portera went a combined 5 for 7 with a home run, two doubles and five RBI to lead MUS.

Softball

Dyer County 7, Arlington 6

Dyer County 500 000 2-7 10 2

Arlington      100 005 1-6 5 0

WP-Payton Reasons; LP-Ashtyn Manley (14-3).

Record: Arlington 30-5

Notable: Arlington's season comes to an end with a loss in the Region 7-AAA semifinals.

Collierville 10, White Station 0

Houston 16, Whitehaven 14

Notable: Houston will visit Collierville in the Region 8-AAA title game Wednesday at 6 p.m.

Soccer

Arlington 5, Clarksville Northeast 1

Rossview 7, Cordova 4

Notable: Arlington and Rossview advance to the Region 7-AAA championship match. … Hendrick Mendoza scored twice in Cordova's loss and ends the year with 24 goals and 10 assists.

Track and field

Friday

Division 2-AA West Region

at Harding

Boys

100-Reid Swolensky (Harding), 11.13; 200-Austin Jackson (Harding), 22.65; 400-Austin Jackson (Harding), 51.38; 800-Jack Lange (St. George's), 2:04.55; 1,600-Jack Lange (St. George's), 4:37.59; 3,200-Davis Rangi (ECS), 9:59.87; 110 hurdles-Jonas Hart (Lausanne), 15.57; 300 hurdles-Austin Saunier (ECS), 41.79; 400 relay-Harding, 43.75; 800 relay-Harding, 1:33.56; 1,600 relay-Lausanne, 3:37.97; 3,200 relay-St. George's, 8:37.34; High jump-Anthony Howard (Harding), 6-2; Long jump-Coby Hollins (Harding), 22-0; Triple jump-Myles Neely (Harding), 43-9.25; Pole vault-Cole Galbreath (Harding), 11-0; Discus-Dietrick Pennington (ECS), 134-3; Shot put-Dietrick Pennington, 48-5; Decathlon-Myles Neely (Harding), 4,558

Team scores: Harding 250; St. George's 95; ECS 92; Lausanne 74; FACS 26; Memphis Rise Academy 23; University School of Jackson 11; Jackson Christian 5; Northpoint 4; Catholic 2; Westminster 1

Girls

100-Jada Davis (Harding), 12.56; 200-Jada Davis (Harding), 26.30; 400-Holly Huffman (ECS), 59.80; 800-Allison Newman (St. George's), 2:24.80; 1,600-Allison Newman (St. George's), 5:08.95; 3,200-Allison Newman (St. George's), 11:31.17; 100 hurdles-Reagan Shackleford (ECS), 16.39; 300 hurdles-Reagan Shackleford (ECS), 48.69; 400 relay-Lausanne, 51.25; 800 relay-Lausanne, 1:48.10; 1,600 relay-ECS, 4:18.32; 3,200 relay-ECS, 11:38.81; High jump-Rebekah Jennings (Harding), 5-0; Long jump-Lilly Whitehead (Westminster), 15-8; Triple jump-Anise Sharp (ECS), 31-11.25; Pole vault-Gabriella Massey (Harding), 9-0; Discus-Kimari Terrell (Harding), 117-3; Shot put-Jocelyn Bright (Harding), 35-6; Pentathlon-Rebekah Jennings (Harding), 2,326

Team scores: Harding 213; St. George's 100; ECS 99; Lausanne 63; Memphis Rise Academy 25; FACS 22; Westminster 22; Northpoint 14; University School of Jackson 11; Catholic 1; Jackson Christian 1

 

Topics

High School Baseball High School Softball High School Track and Field Desoto Central High
John Varlas

John Varlas

John Varlas is a lifelong Memphian who has covered high school sports in various capacities for over 20 years.


Comment On This Story

Section Emails

Sign up to get the latest articles from the Sports;High School Sports section.